اپیدمیولوژی مبتنی بر فاضلاب و به اشتراک گذاری داده ها

Covid-19 Pandemic

در طول همه‌گیری کرونا، بخش آب، نقشی حیاتی در تضمین ارایه خدمات ضروری داشته است. همچنین حوزه جدید «نظارت بر فاضلاب» نیز تعریف و به­ کارگیری شد که فرصت مناسبی جهت استفاده از اپیدمیولوژی مبتنی بر فاضلاب (WBE)  فراهم نمود.

حتی پیش از همه­ گیری کرونا، در صنعت آب روش­هایی برای شناسایی و مقابله با پاتوژن های روده ای از جمله ویروس ها در فرایندهای تامین آب و تصفیه فاضلاب استفاده می­شد. در همین راستا، از ابتدای همه­ گیری سطح بالایی از اطمینان وجود داشت که SARS-CoV-2 تهدید بزرگی برای منابع آب آشامیدنی نیست. با افزایش سرعت همه‌گیری، جامعه علوم آب، داده­ هایی را جهت تکمیل دانسته­ ها در مورد پاتوژن نوظهور SARS-CoV-2، خطرات انتقال آن از طریق مدفوع، بقای ویروس در فاضلاب و احتمال انتقال توسط آئروسل­ ها ارایه داد. جامعه جهانی به همکاری و اشتراک ­گذاری داده ها و دیدگاه ­ها تمایل نشان داد. کارگروه IWA COVID-19 متخصصان پیشروی این حوزه از کشورهای مختلف را در وبیناری گردهم آورد تا اطلاعات و تجربیات خود در زمینه به­ کارگیری روش ­های شناسایی و ردگیری واریانت­ های SARS-CoV-2 در فاضلاب را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

دانشگاه ایالتی میشیگان، مؤسسه تحقیقات آب KWR، دانشگاه کالیفرنیا مرسد، موسسه Venthic Technologies و سازمان PATH در پروژه ­ای مشترک(W-SPHERE) جهت گردآوری داده­ ها در مورد تست­ های SARS-CoV-2  در فاضلاب و آبراه­ ها با هدف اطلاع رسانی به تلاش های محلی و جهانی برای نظارت و حمایت از اقدامات بهداشت عمومی برای مبارزه با COVID-19 و انجام نظارت­ های زیست­ محیطی بر فاضلاب، با یکدیگر همکاری می­کنند. فاضلاب دریچه­ ایست جهت مشاهده روندهای سرایت آلودگی در جامعه که از سایر سیستم­های نظارتی سریعتر، عینی ­تر و کارآمدتر است و می­توان از آن جهت بهبود روندهای تصمیم ­گیری بهداشت عمومی استفاده نمود. این پروژه علاوه بر آنکه نمونه­ ای کارآمد از اشتراک­ گذاری دانش بین کشورهاست؛ می­ تواند برای جوامع بسیار مفید واقع شود.

با ظهور واریانت اُمیکرون مشخص شد که COVID-19 برای جوامعی که امیدوارند پس از ماه‌های طولانی قرنطینه و محدودیت‌ها به شرایط عادی بازگردند؛ همچنان چالش بزرگی به شمار می­ آید. واریانت بسیار عفونی اُمیکرون که برای اولین بار در نوامبر 2021 در آفریقای جنوبی شناسایی شد؛ در عرض چند هفته به سرعت در سراسر جهان گسترش یافت و باعث شد کشورهایی مانند فرانسه تا 300000 مورد جدید در یک روز را گزارش کنند. مرکز پیشگیری و کنترل بیماری­های ایالات متحده تخمین می زند که واریانت اُمیکرون که 8 درصد از کل موارد جدید ابتلا در هفته منتهی به 11 دسامبر 2021 بود؛ به تقریبا 95.4 درصد از موارد ابتلا برای هفته 26 دسامبر تا 1 ژانویه رسیده است که نشان دهنده افزایش بسیار سریع و تصاعدی این واریانت است.

این سرعت ابتلا نشان داد که ضروری است بخش آب بتواند به طور مداوم به اشتراک­ گذاری داده ­ها و تجربیات میان کشورهای مختلف جهان بپردازد. همچنین نیاز است که روش­هایی جهت بررسی و تفسیر داده­ ها نیز تنظیم گردند. بخشی از این تجربیات در وبینار برگزار شده در 12 ژانویه 2022 و کنفرانس LET برگزار شده در 27 مارس تا 2 آوریل 2022 به اشتراک گذاری شد.

علمی که به طور چشمگیری در رابطه با فناوری­ های جدید، بهداشت عمومی و جمع آوری و مدیریت داده­ های فاضلاب در حال گسترش است؛ بدین معناست که سرایت واریانت­ های دلتا و اُمیکرون در جمعیت را مورد نظارت قرار داده ­ایم که افق ­های روشنی در فهم بیشتر سلامت جامعه پیش ­روی ما قرار می ­دهد. ­

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.