پتروشیمی – تصفیه آب صنعتی

فرایندهای شیمیایی نیازمند تکنیک ها و روش های کاربردی پیشرفته و دقیق است. آب مولفه ای حیاتی در فرایند شیمیایی است که هزینه عملیاتی قابل توجهی دارد. بنابراین، راهکار تصفیه آبی که در صنعت پتروشیمی استفاده می شود؛ باید ایمن،قابل اعتماد و مقرون به صرفه باشد.

کاهش هزینه ها و افزایش تولید
کیفیت آبی که برای تغذیه دیگ بخار به کار می رود به فشار عملیاتی و نوع دیگ بستگی دارد. در دیگ های بخار کم فشار می توان از آب نرم شده ساده استفاده کرد. برای دیگ های فشارقوی هم، از آب سختی گیری شده، آب تصفیه شده یا ترکیبی استفاده می شود.
 
حذف آلاینده های مضر
آلاینده ها عناصر، مجموعه ها و ترکیباتی هستند که هم می توانند ساخته دست بشر باشند و هم به طور طبیعی در آب (در سطوح بسیار پایین) وجود داشته باشند. جهت جلوگیری از بروز تداخل در فرایندهای شیمیایی این آلاینده ها باید به صورت انتخابی حذف شوند.
حل چالش های مربوط به آب خنک کننده
فناوری اولترافیلتراسیون با کاهش هزینه های فرایندی و قابلیت اطمینان بالا می تواند کمک شایانی به مدیریت منابع آبی در صنعت پتروشیمی کند. با به کارگیری ماژول های اولترافیلتراسیون میزان رسوبات کاهش یافته، آلاینده های مضر حذف می شوند و خوردگی به حداقل می رسد.
صنعت پتروشیمی از نظر محیط زیستی بسیار آلاینده است. لازم است که از راهکارهای دانش بنیان و فناورانه برای افزایش پایداری زیست محیطی این صنعت، استفاده نمود. با استفاده از سامانه های تصفیه اولترافیلتراسیون علاوه بر مدیریت موثر منابع آبی، می توان از آلاینده نبودن پساب به میزان خوبی اطمینان داشت.