سیستم آبی تاریخی شوشتر

سیستم هیدرولیک شوشتر یکی از قدیمی‌ترین شاهکارهای مهندسی ایران و جهان است. این مجموعه اقتصادی-صنعتی در مجاورت محوطه تاریخی شوشتر و در زمان امپراتوری ساسانی ساخته شده است.
این سیستم هیدرولیک مجموعه‌ای به هم پیوسته از آسیاب‌ها، آبشارها، پل‌ها، سدها، کانال‌ها، تونل‌های بزرگ هدایت آب و سیکا (یک مکان تفریحی) است که برای استفاده بهینه از نیروی آب به عنوان نیروی محرکه آسیاب‌های صنعتی با هم کار می‌کنند. این سامانه، آب رودخانه کارون را در تمام مناطق شوشتر و شهرهای اطراف توزیع می کند. تمام محوطه‌های آبشارها و آسیاب‌ها از گرانیت و ملات آهک ساخته شده است. برای ساخت اتاق‌های تودرتو از سنگ‌های تراشیده شده و همچنین دیوارهای سنگی رودخانه استفاده شده است.

روند کار مجموعه شوشتر بر اساس سد گرگر (که خود یکی از شاهکارهای مهندسی دستی حفر شده در دوره ساسانی است) که جریان رودخانه را مسدود می کند و در نتیجه سطح آب را برای آبگیری سه تونل حفر شده در صخره بالا می برد. تونل های سه گانه آب را به چندین کانال هدایت می کنند؛ چرخ آسیاب ها را می چرخاند و پس از آن، به منطقه ای استخر مانند می ریزد.

این سیستم، نمونه ای منحصر به فرد و استثنایی از تکنیک های هیدرولیکی است که در دوران باستان برای کمک به زیر کشت بردن زمین های نیمه بیابانی توسعه یافته است. با انحراف رودخانه ای که از کوه ها می گذرد، با استفاده از سازه های مهندسی عمران در مقیاس بزرگ و ایجاد کانال ها، استفاده های متعددی از آب در یک قلمرو وسیع امکان پذیر می شد: تامین آب شهری، آبیاری کشاورزی، پرورش ماهی، آسیاب ها، حمل و نقل، دفاع. سیستم و غیره. سازه های آبی بوشهر نشانگر فرهنگ فنی با قدمت هجده قرن است که در خدمت توسعه پایدار جامعه انسانی، هماهنگ با محیط طبیعی و شهری آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *